Šioje pamokoje parodysime kaip reikia suvesti duomenis SPSS programoje, kad būtų lengva ir patogu toliau atlikti skaičiavimus.
Dažniausiai pasitaikantys duomenys yra skaitinės išraiškos arba nominalūs (lytis, išsilavinimas ir t.t.). SPSS programoje Data View dalyje yra skirta viena eilutė vienam matavimui ar respondentui.
Pirmas pavyzdys (paprasti matavimai, skaičiai)
Tarkime turime anketą ir joje paklausėme respondentų koks yra jų amžius ir ūgis. Šiuos duomenis reikia suvesti taip:
Kad lengviau būtų orientuotis ir susigaudyti duomenyse, patariama kiekvieną respondentą identifikuoti, t.y. priskirti jam eilės numerį ar vardą.
Antras pavyzdys (nominalūs duomenys)
Tarkime turime anketą kurioje klausėme apie respondentų lytį, išsilavinimą ir ar jie rūko. Nusprendžiame, kad moteris žymėsime – 1, vyrus -2. Išsilavinimą: vidurinis – 1, aukštesnysis -2, aukštasis – 3. Na, o jeigu rūko – 1, jeigu nerūko – 0. Taigi, taip ir suvedame kiekvieno respondento duomenis:
Trečias pavyzdys (daugialypis pasirinkimas)
Tarkime turime anketą, kurioje klausiame respondentų „Ką jie veikia vakarais?“ ir jie gali pasirinkti keletą variantų. Kad suvesti šiuos duomenis, teks šiuos atsakymus skaidyti į tris stulpelius. Tarkime pavadiname šį klausimą KL1 ir tada sukuriame tris stulpelius KL1_1, KL1_2, KL1_3. Kiekvieną atsakymo variantą reikia koduoti atskirai, t.y. jeigu jis žiūri TV ir skaito spaudą – prie KL1_1 ir KL1_2 rašysime po 1, o KL1_2 – 0.
Ką veikiate vakarais?
- Žiūriu TV
- Klausau muzikos
- Skaitau spaudą
Ketvirtas pavyzdys (ne skaičių tipo kintamasis)
Tarkime, turime anketą, kurioje klausiame iš kokio miesto yra respondentas. Suvedant duomenis yra du variantai:
- Kiekvienam miestui priskirti tam tikra skaičių.
- Įvesti miestus žodiniu pavidalu.
Tad pasirinkite koks jums patogesnis variantas ir suveskite duomenis. Jeigu miestų nedaug – geresnis pirmas variantas. Jeigu miestų daug arba respondentas jį įrašinėjo ranka – geriau antras. Juk nežinote kas kokį miestą bus įrašęs.
Panašiai yra ir su įvertinimo klausimais (Sutinku, nežinau, nesutinku ir t.t.). Galima sukoduoti skaičiais tarkime: sutinku – 3, nežinau – 2, nesutinku -1.
Tai šioje pamokoje tiek. Tikiuosi padėjome susigaudyti statistikos duomenų labirintuose ir skaitykite mūsų kitus straipsnius. Iki.
Sveiki. Noreciau suzinoti, kaip reikia suvesti i spss programa klausima i kuri atsakyma iraso pats respondentas? ar reikia perziureti visus atsakymo variantus ir juos koduoti atitinkamais skaiciais? Pvz, kiek metu dirbate tokioje ir tokioje istaigoje ir pan.
Aciu.